Açık Alan isitma Sistemleri

Açık Alan isitma Sistemlerinde Seramik Plakalı Radyant Çözümleri

Doğalgazlı Açık Alan isitma Sistemleri  Çalışma Prensipleri

açik alan isitma sistemleri seramik radyant

açık alan isitma sistemleri

Açık Alan isitma için üretilmiş olan doğalgazlı seramik radyant isiticilarimiz teras, balkon, kafe, restoran, park ve bahçeler gibi tüm dış mekanları ve sigara içilebilmesi için oluşturulmuş dış mekanlarda güvenle kullanabilmeniz için tasarlanmıştır. Açık alan isitma sistemlerinden biri olan seramik radyant ısıtıcıların yaydığı ışınım, çarptığı cisimlerin yüzeyinde ısıya dönüşmektedir. Isınan seramik plakalardan yayılan ışınlar, zemine doğru yönlendirilerek altında bulunan insanların doğal bir şekilde ısınmaları sağlanır. Daha basit bir ifadeyle radyant ısıtmayla güneşin ısıtma sistemi aynıdır. Güneş 150 milyon kilometre uzaktan yaydığı ışınlar uzay boşluğu ve atmosferi geçerek dünya üzerine çarpar ve yer yüzünü ısıtır. Radyant ısıtıcının mantığı da aynı şekilde Isınan seramik plaka foton ve ışınım salar. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse elinizin bir noktasına diğer elinizle sabit olarak devamlı vurun. Bu vurduğunuz noktadaki hücreler kinetik enerjiden dolayı titreşecek ve ısı oluşacaktır. Aynı mantıkla seramik radyant plakaların yaydığı ışınım ve fotonlar, altında bulunan insanlara çarptıkça kinetik enerji ve ısı oluşmaktadır.

Açık Alan isitma Sistemlerinde Seramik Radyant Kullanımının Avantajları

Tipik kazan daireleri ile ısıtma sistemleri farklı verimlerdeki bir çok cihazın birleşmesiyle oluştuğundan, üretilen enerjinin ısıtılması gereken mekanlara taşınması sırasında büyük kayıplar oluşmakta, ayrıca enerji harcanmakta ve sistem verimi düşmektedir. Ayrıca kazan dairesinde ana elemanlardan birinin arızalanması halinde tüm sistem devre dışı kalabilmektedir. Oysa ki seramik plakalı radyant ısıtıcılarda sadece arızalanan cihaz devre dışı kalmakta ve sistem işleyişine devam etmektedir.

Seramaik radyant ısıtıcılarla yapılan açık alan isitma işleminde yayılan ışınlar sadece yüzeyleri ısıtır. Hacim sadece dolaylı olarak emilmiş olan ısının çevreye geri verilmesiyle ısınmaktadır. Böylelikle ortam daha az ısınmaktadır.

Q = m.C.Δt

formülünü göz önüne alırsak yarı kapalı dediğimiz kış bahçeleri, fabrika atölye ısıtmalarında dış hava sıcaklığıyla iç ortam sıcaklığı arasındaki fark düşeceği için sıcak hava üflemeli sistemlere göre yalıtıma göre % 30-50 arası yakıt tasarrufu sağlanacaktır.

Açık alan isitma sistemlerinde sıklıkla kullanılan seramik radyant ısıtıcılarda herhangi bir hareketli mekanik parça bulunmadığından arıza riski minimumdur. Bu yüzden bakım masrafları ve elektrik tüketimleri yok denecek kadar azdır. Hareketli parçaların bulunmaması, hava devinimleri ve toz oluşturmaması ,sezsiz çalışması gibi diğer ısıtma sistemlerine göre konfor açısından büyük avantajlar sağlamaktadır.

Fabrika ve atölyeler gibi büyük hacimli alanlı, bölgesel ve hızlı ısıtılması gereken mekanlarda radyaörlü ısıtma sistemleri gibi hacmi ısıtmaya yönelik ısıtma sistemleri çok mantıklı değildir. Bilhassa fabrikalar gibi yüksek tavanlı alanlarda ısınan hava yükselecek ve tavanda toplanacaktır. Dolayısıyla zeminde çalışacak işçilere hiç bir fayda sağlamayacaktır. Bu tür büyük hacimli alanlarda tavan alçak bile olsa iç mekanın ideal sıcaklığa gelebilmesi için sistemi saatlar öncesinden yakmak gerekeceği için oldukça fazla enerji kaybı olacaktır. Oysa ki radyant ısıtma sistemlerinde cihaz yakıldığı anda rejime girer ve önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanır.

Montajı kolaydır, estetik ve hafif olması kısa sürede istenilen yere montajının yapılabilmesini sağlamaktadır. Çeşitli kostrüksiyonlara fazla yük getirmeden kolayca uygulanabilmektedir. Yer kaplamaması ve kazan daireleri gibi personele ihtiyaç duyulmaması önemli avantajları arasında gelmektedir. Böylelikle işletme giderleri konusunda önemli tasarruflar sağlanabilmektedir. Yine kazan daireleri gibi baca inşaası gerektirmez, çevre dostu ısıtma sistemlerinden biridir radyant ısıtma. Tüm bu avantajları üst üste koyduğunuzda yatırım maliyeti oldukça düşüktür.

Doğalgazlı açık alan isitma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>